Notícias

RJ 2024 Carnival Block Schedule: Check out the complete schedule!

 

See this photo on Instagram

 

A post shared by HotéisRIO (@hoteisrio)

Welcome to the definitive guide to Carnival 2024 in Rio de Janeiro!

If you are eager to experience all the magic and energy of this unique party, then you are in the right place.

Our Rio de Janeiro block agenda for Carnival 2024 is full of unmissable events that promise to liven up the streets of the wonderful city. Discover the best options, times and locations to ensure your Carnival experience is unforgettable.

Get ready for the festivities, because here you will find all the information you need to plan your festive days, from the most traditional blocks to the unmissable new features. Come and immerse yourself in the joy of Rio Carnival!

January 26th – Friday:

  • 19:00 – CasaBloco with Alceu Valença and Timbalada in Glória
  • 22:00 – Mischievous Smile in Barra da Tijuca

January 27th – Saturday:

  • 11:00 – Spanta Neném in Ipanema
  • 13:00 – GB Block in Laranjeiras
  • 13:00 – Gordelícia in Piedade
  • 13:00 – Press Que Eu Gamo in Laranjeiras
  • 2:00 pm – Show Block in Ramos
  • 15:00 – Speak My Louro in Santo Cristo
  • 15:00 – Catch Rex in Ipanema
  • 15:00 – I’m going to train and be right back in Tijuca
  • 16:00 – Your Kuka Is Me from Grajaú – Rehearsal – Day 2 in Tijuca
  • 16:00 – Beach Block – Rehearsal in Guaratiba
  • 16:00 – Calma Amor – Rehearsal in Irajá
  • 16:00 – Spanta Universe with Jorge and Mateus and Raça Negra em Glória
  • 16:00 – Nem Muda Nor Sai de Cima in Tijuca
  • 17:00 – Cordão do Prata Preta – Rehearsal in Gamboa
  • 17:00 – Santa Mix in Santa Teresa
  • 18:00 – Poderosa Block in the Center
  • 18:00 – Carmelitas – Rehearsal at the Center
  • 19:00 – CasaBloco with Bloco Ritaleena and Sidney Magal in Glória
  • 07:00 (on the 28th) – Gold Block in the Center
  • 08:00 (on the 28th) – Justice shutdown in the Center

January 28th – Sunday:

  • 08:00 – BloQueen in Flamengo
  • 10:00 – If You Don’t Want to Give Me Lend Me in Ipanema
  • 10:00 – Vai Tomar in Grajaú – Rehearsal in Grajaú
  • 11:00 – Rio Revelers in Jardim Guanabara
  • 13:00 – Faroeste Cabloco in Tijuca
  • 13:00 – NossoBloco at the JO&JOE Pre-Carnival in Cosme Velho
  • 2:00 pm – Soul da Gema in Barra da Tijuca
  • 2:00 pm – Block of Gambas in Rio Comprido
  • 14:00 – Independent of Morro do Pinto in Santo Cristo
  • 15:00 – Pandolfi Mafia in Sepetiba
  • 15:00 – CasaBloco with Leci Brandão and Marcelo D2 in Glória
  • 16:00 – Heart of Girls in Health Association
  • 16:00 – Xodó da Piedade – Rehearsal – Day 3 in Piedade
  • 16:00 – Tecnomacumbloco in Health
  • 17:00 – Beleza Rara 2024 in Gávea
  • 18:00 – 4th TriboQ | Summer Rehearsals at the Center
  • 07:00 (on the 29th) – Lexa Block in the Center
  • 08:00 (on the 29th) – Bigodinho Stretched Children’s Block in Méier
  • 08:00 (on the 29th) – Pirates in Health
  • 08:00 (on the 29th) – Forget Me in the Botanical Garden
  • 08:00 (on the 29th) – Mini Sea Beings in Laranjeiras
  • 08:00 (on the 29th) – Multiblock – Rehearsal at the Center
  • 09:00 (on the 29th) – Vira-Lata in São Conrado
  • 09:00 (on the 29th) – Calm down, calm down you bitch! in Humaitá

January 31st – Wednesday:

  • 21:00 – 1st Mangueira Summer Show in Flamengo

February 1st – Thursday:

  • 21:00 – 2nd Mangueira Summer Show in Flamengo

February 2nd – Friday:

  • 16:00 – I Also Have C* in Praça da Bandeira
  • 17:00 – Leão da Pedra in Santo Cristo
  • 18:00 – Inova That I Like in Flamengo
  • 18:00 – Wet the Foot of Eight in the Center
  • 18:00 – Rolado Block at Maracanã
  • 18:00 – Chroma Aqui na Minha Mão no Centro
  • 19:00 – Virtual – Pre-Carnival in Leme

February 3rd – Saturday:

  • 10:00 – Only the Summit Matters in Urca
  • 10:00 – Esporte Clube Jardim Guanabara in Jardim Guanabara
  • 10:00 – Mulecada Espigonense in Jacarepaguá
  • 11:00 – Urubuzada in Tijuca
  • 12:00 – Xupa Mas Não Baba in Laranjeiras
  • 12:00 – Butane in the Bureta in Praça da Bandeira
  • 12:00 – Brotherhood of Drinking in Abolition
  • 12:00 – Ilha Encosta in Jardim Guanabara
  • 12:00 – Lavou Tá Limpo in Madureira
  • 12:00 – Pearl of Guanabara in Paquetá
  • 13:00 – Fla Master in Barra da Tijuca
  • 13:00 – Ninho dos Cobras – Pre-Carnival in the Center
  • 13:00 – Sus Resists, Me Not in Leme
  • 13:00 – Seu Largato Mama at Maracanã
  • 13:00 – I’m at the Ball But I’m Happy in Curicica
  • 13:00 – Friends of Barra in Barra da Tijuca
  • 13:00 – Sahara Block in the Center
  • 14:00 – Cracked Ass in Ramos
  • 2:00 pm – Cordão da Tia Juca – Pre-Carnival in Tijuca
  • 14:00 – Simpatia Is Almost Love – Pre-Carnival in Ipanema
  • 14:00 – My Roots at Maracanã
  • 14:00 – Alegria do Sapê in Bento Ribeiro
  • 2:00 pm – Banda Bandida in Copacabana
  • 2:00 pm – Band from Praia da Bica in Jardim Guanabara
  • 15:00 – Vila Isabel Band in Vila Isabel
  • 15:00 – Banda Haddock in Tijuca
  • 15:00 – Batuke de Ciata em Saúde
  • 15:00 – I stopped drinking, not lying in Curicica
  • 16:00 – Fuzuê… Just Joy for You!! in Higienópolis
  • 16:00 – H Romeu Pinto in Realengo
  • 16:00 – Oh, it’s Carnival! in Urca
  • 16:00 – I’ve Ate Worse Paying in Tijuca
  • 16:00 – Pinto Sarado in Santo Cristo
  • 16:00 – Stubborn do Maracanã – Pre-Carnival at Maracanã
  • 16:00 – Seu Kuka É Eu do Grajau – Pre-Carnival in Tijuca
  • 16:00 – Sharp Saw in Engenho da Rainha
  • 16:00 – Victory in the Rocha Miranda War in Rocha Miranda
  • 16:00 – Bloco da Mamadeira in Botafogo
  • 16:00 – Ice Cream Block – Pre-Carnival in Guaratiba
  • 16:00 – Sulacap Bucket Block in Jardim Sulacap
  • 16:00 – Calm Love in Irajá
  • 16:00 – Concentrate But Don’t Leave in Sepetiba
  • 16:00 – Sapequinha Block in Glória
  • 16:00 – Tribe Block in the Center
  • 17:00 – Afoxé Ómó Ifá in Vila Isabel
  • 17:00 – Amigos da Esquina – Pre-Carnival in Engenho de Dentro
  • 17:00 – Eat and Sleep Recreational Association in Paquetá
  • 17:00 – Band from Tijuca Tênis Clube in Tijuca
  • 17:00 – I Love Lapa in the Center
  • 17:00 – Rock Block in the Center
  • 18:00 – Carmelitas – Pre-Carnival in the Center
  • 22:00 – Malvadão Party in Tubiacanga
  • 07:00 (on the 4th) – Heaven on Earth – Pre-Carnival in Santa Teresa
  • 07:00 (on the 4th) – Chora Me Liga no Centro
  • 08:00 (on the 4th) – Balanço Block in the Center
  • 08:00 (on the 4th) – Sá Pereira Children’s Block in Botafogo
  • 08:00 (on the 4th) – Strategy in the Center
  • 08:00 (on the 4th) – Imagine? Now Knead in Leblon
  • 09:00 (on the 4th) – Mini Bloco in Tijuca
  • 09:00 (on the 4th) – Tijuca Pára Caes na Tijuca

February 4th – Sunday:

  • 10:00 – Vai Tomar at Grajaú in Grajaú
  • 10:00 – Excitement at 9 – Pre-Carnival in Ipanema
  • 10:00 – I get lost on the straight I find myself on the curve at Méier
  • 10:00 – Wake up and come play in Vila Valqueire
  • 11:00 – Eu Choro Curto Mas Rio Comprido in Rio Comprido
  • 12:00 – At Rabo do Pavão in Riachuelo
  • 12:00 – Banda da Barra in Barra da Tijuca
  • 12:00 – Batuke Imperial Samba Show in São Cristóvão
  • 12:00 – Viola Helmsmen in Oswaldo Cruz
  • 12:00 – Who in a Guenta Drinks Water in Laranjeiras
  • 12:00 – Unidos da Ribeira in Ribeira
  • 12:00 – Spinning around Tombo do Copo in Rio Comprido
  • 13:00 – Fuzuê da Ilha in Jardim Guanabara
  • 13:00 – Party Panel in Realengo
  • 13:00 – Chaleira do Vidigal Block in Leblon
  • 2:00 pm – Block of Secrets in Rocha Miranda
  • 14:00 – Unidos do Engenho de Dentro in Engenho de Dentro
  • 14:00 – You’re Freaking Out, Freaking Out, Freaking Out! in Botafogo
  • 2:00 pm – Banda Cultural do Jiló – Pre-Carnival in Tijuca
  • 2:00 pm – Banda da Zulmira at Maracanã
  • 14:00 – Talk Nonsense in Vila da Penha
  • 15:00 – Abraces revelers in Copacabana
  • 15:00 – Morena do Dom in the Center
  • 15:00 – Sementes do Samba Children’s Block in Vila Isabel
  • 15:00 – Zeca Pagodinho 40 Years – DVD recording in Engenho de Dentro
  • 16:00 – Prainha revelers in Health
  • 16:00 – Larga a Onça, Alfredo in Laranjeiras
  • 16:00 – We are Together In Revelry in Bangu
  • 16:00 – Xodó da Piedade – Pre-Carnival in Piedade
  • 16:00 – Cata Latas do Grajaú – Pre-Carnival in Grajaú
  • 18:00 – 5th TriboQ | Summer Rehearsals at the Center
  • 07:00 (on the 5th) – Captain Trumpet’s dance in Ribeira
  • 07:00 (on the 5th) – Cordão do Boitatá – Pre-Carnival in the Center
  • 08:00 (on the 5th) – Block of Copacabana in Copacabana
  • 08:00 (on the 5th) – Fire and Passion in the Center
  • 08:00 – Lambabloco in the Center
  • 08:00 – Suvaco do Cristo in the Botanical Garden
  • 08:00 – First Love in São Conrado
  • 09:00 – Gigantes da Lira in Laranjeiras

February 7th – Wednesday:

  • 20:00 – Tio Marco’s Band in Quintino Bocaiuva

February 8th – Thursday:

  • 16:00 – Suburban Madness in Engenho de Dentro
  • 17:00 – Band from Rua do Mercado in the Center
  • 18:00 – Dus Impussivi Block in the Center

February 9th – Friday:

  • 13:00 – Carmelites – Friday in Santa Teresa
  • 15:00 – Brizola Orphans in the Center
  • 16:00 – Retired Railway Workers Block in Rocha Miranda
  • 16:00 – Rio de Janeiro Block in Padre Miguel
  • 16:00 – Jiló Cultural Band in Tijuca
  • 16:00 – Sit down and I’ll push you in Catete
  • 17:00 – See you inside… I'm from Radiology at the Center
  • 17:00 – He wore a striped condom and went out in the center
  • 17:00 – Block Cata-Latas do Grajaú in Grajaú
  • 17:00 – Boêmios da Lapa in the Center
  • 17:00 – Boêmios da Lapa Brotherhood in the Center
  • 17:00 – Snakes’ Nest in the Center
  • 18:00 – Educa Que Liberta in the Center
  • 18:00 – Ambassadors of Revelry in the Center
  • 18:00 – Slip But Don’t Fall for Health
  • 18:00 – Ice Cream Block – Friday in Guaratiba
  • 18:00 – Jefinho’s Piranhas Block in Guaratiba
  • 18:00 – Vai Tomar No Azul in Engenho de Dentro
  • 18:00 – Rola Preguiçosa is late but never fails in Ipanema
  • 18:00 – Lido Band in Copacabana
  • 18:00 – Banda dos 300 in Grajaú
  • 19:00 – Tô Nem Aí – Friday in Campo Grande
  • 23:00 – We Make Better Days at the Center

February 10th – Saturday:

  • 10:00 – Green and White from Zombie to Zombie
  • 11:00 – Tigre do Meier at Méier
  • 11:00 – Block of Tamanco in Padre Miguel
  • 11:00 – Carnarildy with Belo in Gávea
  • 11:00 – CarnaRildy with Belo in Gávea
  • 12:00 – Bloco Brasil no Leme
  • 12:00 – Terreirada Block in São Cristóvão
  • 12:00 – Serragens Block in Paquetá
  • 13:00 – Whoever Saw Me Lied in Zumbi
  • 2:00 pm – Turma do Gato Futebol and Samba in Pilares
  • 14:00 – Bloco dos Barbas in Botafogo
  • 2:00 pm – Carnaeco in Barra da Tijuca
  • 14:00 – Brazilian fun in Tijuca
  • 14:00 – Gambarato in Riachuelo
  • 14:00 – Olha Pá Mim in Tijuca
  • 2:00 pm – Hug of the Bear – Saturday in Santíssimo
  • 14:00 – Friends of Catete at Catete
  • 15:00 – Batuquebato in the Center
  • 15:00 – Tio Tonho’s Block in Jacarepaguá
  • 15:00 – Carioca da Gema in Lapa
  • 15:00 – Gypsy Witches of Pottery – Saturday in Olaria
  • 15:00 – Brilliant Women in Vila Isabel
  • 16:00 – They What They Say in Santo Cristo
  • 16:00 – The Medicine Is Samba in Copacabana
  • 16:00 – Rebu na Glória Carnival
  • 16:00 – It happened – Saturday in Santa Teresa
  • 16:00 – Amigos da Esquina in Encantado
  • 16:00 – Banda da Glória na Glória
  • 16:00 – Ipanema Band – Saturday in Ipanema
  • 16:00 – Banda do Largo da Segunda-Feira in Tijuca
  • 16:00 – Your Kuka Is Me from Grajau in Tijuca
  • 16:00 – Chora 10 block in Tijuca
  • 16:00 – Camel Block on Paquetá Island
  • 16:00 – Cordão Alegria da Tijuca in Tijuca
  • 17:00 – Warming of Padre Miguel in Padre Miguel
  • 17:00 – Tigre do Coqueiro – Saturday in Guaratiba
  • 19:00 – Tô Nem Aí – Saturday in Campo Grande
  • 20:00 – Friendship Block in Sepetiba
  • 21:00 – Esbornia Carnaval RJ in the Center
  • 22:00 – Carnival dance in Gávea
  • 22:00 – Copa 2024 ball in Copacabana
  • 07:00 – Friends of Onça in Flamengo
  • 07:00 – Heaven on Earth in Santa Teresa
  • 07:00 – Cordão da Bola Preta in the Center
  • 07:00 – Multiblock in the Center
  • 08:00 – Excitement at 9 in Copacabana
  • 08:00 – Scam at the Botanical Garden
  • 08:00 – Blocão da Barra in Barra da Tijuca
  • 09:00 – Orange Ball Cordon in Campo Grande
  • 09:00 – Cordão do Prata Preta in Gamboa
  • 09:00 – Two For There, Two For Here in Botafogo

February 11th – Sunday:

  • 10:00 – Is it All or Nothing?! in Humaitá
  • 10:00 – 10 + Rascals in Bangu
  • 10:00 – Barra de Guaratiba Trawler – Sunday in Barra de Guaratiba
  • 10:00 – What the fuck? in Ipanema
  • 11:00 – Want to Swing, Come Here in Vila Isabel
  • 11:00 – Carnarildy with Anitta and Sorriso Maroto in Gávea
  • 11:00 – Cordão do Boitatá in the Center
  • 11:00 – CarnaRildy with Anitta and Sorriso Maroto in Gávea
  • 12:00 – Come and I Hug You in Padre Miguel
  • 12:00 – Nerd March in São Cristóvão
  • 12:00 – Turtle Block in Paquetá
  • 13:00 – Goat Sucker in Tauá
  • 13:00 – Rauuul plays in the Center
  • 13:00 – Carioca Tourbillon at Leme
  • 13:00 – I’ll Fish You in Padre Miguel
  • 13:00 – Choppinho band by Paula Freitas in Copacabana
  • 2:00 pm – Hug of the Bear – Sunday in Santíssimo
  • 14:00 – Oh What a Shame in São Conrado
  • 2:00 pm – Joy of Saint Benedict in Padre Miguel
  • 2:00 pm – Seasoned Wing in Vargem Grande
  • 14:00 – Xodó da Piedade in Piedade
  • 14:00 – Sympathy Is Almost Love in Ipanema
  • 2:00 pm – Block 442 in Health
  • 2:00 pm – Bloco da Coroinha – Sunday in Guaratiba
  • 14:00 – Bohemios da Pracinha and Vital in Curicica
  • 2:00 pm – Bola Club in Quintino Bocaiuva
  • 2:00 pm – Laughter in Vila Isabel
  • 14:00 – Peru do Méier in Méier
  • 15:00 – Right Time – Sunday in Realengo
  • 15:00 – Via Saco in Botafogo
  • 15:00 – Arrasta Sepetiba – Sunday in Sepetiba
  • 15:00 – Clapper of Santa Teresa in Santa Teresa
  • 15:00 – Banda Raizes da Vila da Penha in Vila Da Penha
  • 15:00 – Bloco do Limão do Picareta – Sunday in Honório Gurgel
  • 15:00 – Golden Pens in Vila Isabel
  • 16:00 – Birita Mas Não Cai in Madureira
  • 16:00 – Beach Block in Guaratiba
  • 16:00 – Banda do Lidinho Children’s Block in Copacabana
  • 16:00 – Olaria’s Dazzled Dolls – Sunday in Olaria
  • 16:00 – Fanfarani in Botafogo
  • 16:00 – Empire of Folia in Catete
  • 16:00 – Lama o Bloco in Sepetiba
  • 16:00 – The 300 in Padre Miguel
  • 16:00 – Grajaú Frog in Grajaú
  • 16:00 – Piranhas of Senador Nabuco de Vila Isabel in Vila Isabel
  • 16:00 – Tchetcheca in Engenho de Dentro
  • 16:00 – Pragradar da Rocinha in Gávea
  • 16:00 – Groin of Worms in Bangu
  • 16:00 – Burning of Bangu in Bangu
  • 16:00 – Treta Bloco in Glória
  • 16:00 – Agytoê in the Center
  • 16:00 – Arteiros da Gloria na Glória
  • 16:00 – Bambas do Curuzu in São Cristóvão
  • 16:00 – Treta Bloco in Glória
  • 17:00 – Banda da Conceição na Saúde
  • 17:00 – Mau Mau de Bangu in Bangu
  • 17:00 – Bloco das Tigresas in Guaratiba
  • 17:00 – Caldeirão do Coqueiro in Santíssimo
  • 18:00 – Bloco da Treta – Sunday in the Center
  • 18:00 – Bangu Cricket in Bangu
  • 19:00 – Sambinha do Bosque de Carnaval in Gávea
  • 19:00 – Carnival of the Arts with Maiara and Maraisa in Glória
  • 19:00 – Carnival of the Arts with Ludmilla and É o Tchan na Glória
  • 07:00 – Laranjada Samba Clube in Laranjeiras
  • 07:00 – Bloco Areia in Leblon
  • 07:00 – Charanga Talismã in Vila Kosmos
  • 08:00 – Divine Tretas at Flamengo
  • 09:00 – Fanfinha – Children’s Fanfare in Botafogo
  • 09:00 – Buddha of Barra in Barra da Tijuca
  • 09:00 – Bangalafumenga in Glória
  • 09:00 – Z-10 Red & White in Cacuia

February 12th – Monday:

  • 10:00 – Bloco da Insana RJ in the Center
  • 10:00 – Carvalho standing in Botafogo
  • 10:00 – National Dinosaurs in the Center
  • 10:00 – Bala My Catete in Glória
  • 11:00 – Carnarildy with Menos é Mais and João Gomes in Gávea
  • 11:00 – Banda Clube Nobre do Bairro Peixoto in Copacabana
  • 11:00 – Band Inimigos da Bebida in Cocotá
  • 11:00 – CarnaRildy with L7NNON and Menos é Mais in Gávea
  • 12:00 – Universibloco in São Cristóvão
  • 12:00 – Dry Cup in Pitangueiras
  • 12:00 – Elymar To Jump in Jardim Guanabara
  • 13:00 – Madrugada Bohemians in Tijuca
  • 13:00 – Come Delícia to the Center
  • 2:00 pm – All Good in Bangu
  • 14:00 – Peru Sadio no Leme
  • 14:00 – Love is over in Tauá
  • 2:00 pm – Divas Block at Recreio
  • 14:00 – Comuna Que Pariu! in the center
  • 15:00 – Gypsy Witches of Pottery – Monday in Pottery
  • 15:00 – Engata No Centro in the Center
  • 15:00 – Cachaça chat at Méier
  • 15:00 – Red and Black and Confreres in Padre Miguel
  • 15:00 – Ipanema Band – Children’s in Ipanema
  • 15:00 – Riviera Band in Barra da Tijuca
  • 16:00 – Carnival Ball in the Center
  • 16:00 – After Blocos in Gávea
  • 16:00 – It happened – Monday in Santa Teresa
  • 16:00 – Infiéis Carnival Association in the Center
  • 16:00 – Jamelão’s balance in Grajaú
  • 16:00 – Pinto Swing in Tijuca
  • 16:00 – Banda Cabeça de Chave from Rua Duvivier in Copacabana
  • 16:00 – Inválidos Band in the Center
  • 16:00 – Flamengo stretch at Flamengo
  • 16:00 – I Love Beer in the Center
  • 16:00 – Fleur de Lis in the Center
  • 16:00 – Bloco da Treta – Monday in the Center
  • 16:00 – Regos Barros at Santo Cristo
  • 17:00 – Tigre do Coqueiro – Monday in Guaratiba
  • 17:00 – Colonia Block on Paquetá Island
  • 19:00 – Carnival of the Arts with Wesley Safadão and Belo na Glória
  • 19:00 – Carnival of the Arts with Dennis DJ, Nattan and Wesley Safadão at Glória

 

Morning blocks:

  • 07:00 – Run after it in Leblon
  • 08:00 – Exaggerated Block in the Center
  • 08:00 – What a shame Love in the Center
  • 08:00 – Virtual at Leme
  • 08:00 – Bring the Bucket to the Center
  • 08:00 – Sergeant Pimenta at Flamengo
  • 08:00 – Come Here My Flower in the Center
  • 09:00 – Banda Polvo da Ilha in Ribeira
  • 09:00 – Afroreggae Block in Ipanema
  • 09:00 – Children’s Block Largo do Machadinho, But Not Largo do Suquinho in Catete

February 13th – Tuesday:

  • 10:00 – Tired Dog at Flamengo
  • 10:00 – Cardosão de Laranjeiras in Laranjeiras
  • 10:00 – Barra de Guaratiba Trawl – Tuesday in Barra de Guaratiba
  • 10:00 – Lipstick Batuke in Zombie
  • 11:00 – Ixquece Carnival 2024 in the Center
  • 11:00 – Rocha da Gávea in Gávea
  • 11:00 – Smell on the Forehead in Santa Teresa
  • 11:00 – CarnaRildy with Matheus and Kauan, Dilsinho, Matuê na Gávea
  • 12:00 – 10 and Music at Recreio
  • 13:00 – Hello, Production! in Glory
  • 13:00 – All Ours in Engenho de Dentro
  • 13:00 – Caboclo Samba in Padre Miguel
  • 13:00 – Maracatu River in the Center
  • 13:00 – Orquestra Voadora na Glória
  • 13:00 – Panela dos Batuqueiros in Bangu
  • 14:00 – Leblon’s Push Que Pega in Leblon
  • 14:00 – I stood firm in Gamboa
  • 2:00 pm – Right Time – Tuesday in Realengo
  • 14:00 – If you give it to me, I’ll eat it! in Tijuca
  • 2:00 pm – Feijoada do Otacilio – Carnival edition in the Center
  • 2:00 pm – Banda do Peru Pelado in Copacabana
  • 14:00 – Bloco da Coroinha – Tuesday in Guaratiba
  • 14:00 – Caciquinho de Inhoaiba in Inhoaíba
  • 15:00 – Bloco do Limão do Picareta – Tuesday in Honório Gurgel
  • 15:00 – Last Sip in Gávea
  • 15:00 – Maracanã Stubborn at Maracanã
  • 15:00 – Guanabara Mermaids at Flamengo
  • 15:00 – Dragões da Riachuelo in the Center
  • 15:00 – Santa Teresa Fever in Santa Teresa
  • 15:00 – Largo do Machado, But Not Largo do Copo in Catete
  • 15:00 – Village Women in Vila Isabel
  • 15:00 – Arrasta Sepetiba – Tuesday in Sepetiba
  • 15:00 – Friendship Band in the Center
  • 15:00 – Band from Saens Pena in Tijuca
  • 16:00 – Banda do Largo da Segunda-Feira in Tijuca
  • 16:00 – Academics from Engenho de Dentro at Engenho de Dentro
  • 16:00 – Banda das Quengas in the Center
  • 16:00 – Ipanema Band – Tuesday in Ipanema
  • 16:00 – Cacuia Tribe in Cacuia
  • 16:00 – Ice Cream Block – Tuesday in Guaratiba
  • 16:00 – Bloco do Galho in Guaratiba
  • 16:00 – Bloco do Limão in Jardim América
  • 16:00 – Uh Block in Copacabana
  • 16:00 – Olaria’s Dazzled Dolls – Tuesday in Olaria
  • 16:00 – Cata Latas do Grajaú in Grajaú
  • 16:00 – Shoo Me I’ll Go to the Center
  • 16:00 – Smelly Possum in Jacarepaguá
  • 16:00 – My Good I’ll be right back in Copacabana
  • 17:00 – Horns and Sympathizers in Manguinhos
  • 17:00 – Verdun revelers in Grajaú
  • 17:00 – Block'N Roll in Ribeira
  • 18:00 – Bohemians of Sepetiba in Sepetiba
  • 19:00 – Carnival of the Arts with Luísa Sonza and Péricles in Glória
  • 19:00 – Carnival of the Arts with Péricles, Zé Neto & Cristiano in Glória
  • 20:00 – Glass Class on Paquetá Island
  • 07:00 – Fervo da Lud no Centro
  • 08:00 – Carmelites – Tuesday in Santa Teresa
  • 08:00 – Vagalume O Verde in the Botanical Garden
  • 09:00 – Let’s go ET in Glória
  • 09:00 – Bagunça Meu Coreto at Flamengo

February 14th – Wednesday:

  • 11:00 – I still hold on at Ribeira
  • 14:00 – Plant in the Mind in the Center
  • 2:00 pm – Cordão do Me Bury on Wednesday in the Center
  • 15:00 – Merck kid in Taquara
  • 16:00 – Batuque das Meninas in Catete
  • 16:00 – Carnatrans in Madureira
  • 18:00 – Bey’s Block in the Center
  • 07:00 – TriboQ in Health

February 16th – Friday:

  • 18:00 – Urubu Malandro na Saúde
  • 18:00 – Só Tamborins no Centro
  • 10:00 – Quizomba in the Center
  • 11:00 – Chulé de Santa in Santa Teresa
  • 11:00 – Aki Pra Você on Ilha do Governador
  • 12:00 – Playmobil block in Jardim Carioca
  • 12:00 – If This Street Were Mine at Flamengo
  • 13:00 – Come with me Cachaçada in Zumbi
  • 13:00 – Carijó on Governador Island
  • 2:00 pm – Carnival begins in Engenho de Dentro
  • 2:00 pm – Joy of the Republic in the Center
  • 15:00 – Caraxué in Paquetá
  • 15:00 – It’s Small But It Doesn’t Get Soft at Recess
  • 16:00 – Women of Chico no Leme
  • 16:00 – Perfect Love with Bell Marques & Fica Comigo in Gávea
  • 16:00 – Only Cachaça in Santo Cristo
  • 16:00 – Copacabana Sufferers in Copacabana
  • 16:00 – Supercool in Tijuca
  • 16:00 – Bloco da Ressaca in Guaratiba
  • 16:00 – Bloco da Treta – Post-Carnival in the Center
  • 17:00 – Leave Me in Glory
  • 18:00 – Birthplace of Samba in the Center
  • 22:30 – 1st All Carnival ends in Botafogo
  • 07:00 – Anitta’s Block in the Center
  • 08:00 – No way out in Botafogo
  • 09:00 – Bafafá in Laranjeiras
  • 09:00 – Gypsy Sorceresses of Pottery – Post-Carnival in Olaria

February 18th – Sunday:

  • 10:00 – Suburban Republic in Cachambi
  • 10:00 – Gossipers on duty at the Botanical Garden
  • 11:00 – Aferj Revelers Union in Cocotá
  • 12:00 – Encosta Que Kresce in Maria Da Graça
  • 12:00 – Folia Tram in Santa Teresa
  • 12:00 – Yes! in Tijuca
  • 13:00 – Vou Te Pescar – Post-Carnival in Padre Miguel
  • 14:00 – Folia Carioca in the Center
  • 14:00 – Friends of Joaquim Méier at Méier
  • 2:00 pm – Banda do Papudinho do Rio Comprido in Rio Comprido
  • 2:00 pm – Brec – Enredo Carioca Recreational Block in the Center
  • 14:00 – Broxadão in Copacabana
  • 16:00 – Boka de Foam in Botafogo
  • 16:00 – League of Blocks and Bands of the Port Zone in Health
  • 16:00 – Mocidade de Santíssimo in Santíssimo
  • 16:00 – Our Official Block in Lapa
  • 16:00 – 7 of Clubs in Vila Isabel
  • 17:00 – Carioca Parade in Madureira
  • 07:00 – Monoblock in the Center
  • 09:00 – Children of P! in Leblon
  • 09:00 – Barangal Housing Complex in Ipanema

February 24th – Saturday:

  • 23:00 – 2nd All Carnival ends in Campo Grande

Read too:

en_USEnglish (United States)